logowanie

zarejestruj się
jeżeli nie masz konta

Być singlem dawniej

Małżeństwo było kiedyś koniecznością. Stary kawaler nie był do końca obywatelem w pełni, uzyskiwał ów status dopiero po ożenku. Stara panna stawała się zaś przedmiotem drwin i bardzo często kpiono z niej aż do śmierci. Dawniej wierzono, że ludzie, którzy nie ślubowali sobie miłości przez Bogiem, po życiu doczesnym będą mieli problemy z przejściem przez bramę niebieską.


Single dawniej
Foto: www.rc.fmMałżeństwo było uważane za obowiązek społeczny. Każdy mieszkaniec wsi z chwilą osiągnięcia dojrzałości musiał poszukać sobie dziewczyny, zakręcić jej w głowie i zaprowadzić do ołtarza. Dojrzała panna miała obowiązek pięknie wyglądać, być idealną kandydatką na żonę i gospodynię.


Single dawniej
Foto: slub-wesele.pl


Dokuczano wszystkim nieporadnym mieszkańcom wioski, niepotrafiącym znaleźć swojej drugiej połówki. Zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy w związek małżeński nie wstąpili, wieszano na plecach klocki z drewna, święcie wierząc, że to zmusi samotników do porzucenia obranego sposobu życia. "Nie chcieli jarzma małżeńskiego nosić, niech klocki ponoszą" - mawiano.Single dawniej
Foto:www.interklasa.pl


Choć dzisiaj małżeństwo nie jest już koniecznością, nikt nie dokucza osobom niezamężnym/nieżonatym ani nie przyczepia złośliwych kartek na plecach, to osoby bez męża czy żony nadal są postrzegane jako "niekompletne". W świadomości współczesnych ludzi ciągle jest obecna platońska teoria dwóch połówek, które muszą odnaleźć się we wszechświecie.

Do roboty! :)


------------------
UWAGA: Powielanie i kopiowanie tekstów (lub ich części) zamieszczonych w Banku Pomysłów serwisu Fajne Wesele wymaga wcześniejszej zgody autorów. Możliwe jest kopiowanie tekstów z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia (należy zamieścić link do www.fajnewesele.pl jako źródła tekstu).

Podobne pomysły
Katalog firm

Polecamy produkty i usługi firm z Twojego regionu.

Portal ślubny abcslubu.pl