logowanie

zarejestruj się
jeżeli nie masz konta

Jak nie wznosić toastów na weselu

Jak nie wznosić toastów

Jednym ze zwyczajów podczas uroczystości weselnych jest wznoszenie toastów. Trzymając się tradycji wygłaszamy mowy w trakcie wesela, nie zawsze znając obowiązujące normy i zasady. Co więcej, niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z popełnianych błędów i gaf.

Ku przestrodze poniżej znajdziecie przykłady najczęściej pojawiających się pomyłek.

Pierwsza kwestia to wyczucie chwili.

Nie wznosimy toastu:

  • przed przystawkami,
  • w trakcie jedzenia,
  • podczas tańca.

Szukamy odpowiedniego momentu, najlepiej między posiłkami lub piosenkami, gdy goście z chęcią wysłuchają naszej mowy. Na pewno nikt nie ma ochoty przemawiać pustych krzeseł.

Przed wzniesieniem toastu, nie należy dzwonić sztućcami w kieliszek. Wbrew obiegowej opinii i scenom znanym z filmów, nie powinno się stukać w szkło - to niegrzeczne. Lepszym rozwiązaniem jest podniesienie kieliszka, by wzbudzić zainteresowanie innych, a jeśli to nie pomoże, należy głośno poprosić o uwagę.

Przed przemową należy upewnić się, że wszyscy goście mają pełne kieliszki lub szklanki - w przypadku osób niepijących. Należy pamiętać, że to panowie dolewają paniom alkohol, nigdy na odwrót. Gdy już uwaga gości została skupiona na mówcy, ten odkłada kieliszek i dopiero zaczyna wznosić toast. Zgodnie z obowiązującymi normami niedopuszczalne jest trzymanie kieliszka podczas przemowy.

W trakcie mowy nigdy nie stoi się tyłem do innych. Ważne też, żeby przedstawić się, gdyż nie wszyscy goście mogą znać mówcę.

Jeśli chodzi o sam toast:

  • nie należy mówić o rzeczach nieznanych pozostałym gościom,
  • należy bezwzględnie unikać wulgaryzmów,
  • nie należy mówić o rzeczach wstydliwych, sprawiających przykrość, bądź żenujących, szczególnie dla pary młodej (jeżeli macie wątpliwość czy dany żart lub historyjka mogłyby zawstydzić jej bohatera - zapytajcie o to koniecznie osoby zainteresowane przed toastem),
  • nie wolno nikogo obrazić (j.w.),
  • nie zanudzajcie gości długimi, nieciekawymi anegdotami,
  • nie powinno wznosić się toastu, gdy  wypiło się za dużo alkoholu (po co narażać się na śmieszność),
  • toast powinien być wcześniej przygotowany - nawet jeżeli ma wyglądać jak improwizacja, lepiej ją wcześniej przemyśleć i spisać

eleganckie kieliszki ślubne w sklep.fajnewesele.pl

Pamiętajcie o tym, że toast wznosimy szampanem lub winem, a nie wódką. Po przemowie nie wypijajcie całej zawartości kieliszka na raz, wzięcie jednego łyka w zupełności wystarczy. Kieliszek trzymamy za nóżkę, a nie za czaszę.

Nie należy też przesadzić z ilością wznoszonych toastów, co za dużo to niezdrowo, toastami też można się znudzić. Pamiętajcie o kulturze osobistej, jeśli ktoś inny wznosi toast, nie przeszkadzajcie mu rozmową, jedzeniem, czy wychodzeniem w trakcie. Nie przerywajcie innym, gdy mówią, to bardzo denerwuje i dekoncentruje.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, JAK WZNOSIĆ TOAST zajrzyjcie tutaj.


------------------
UWAGA: Powielanie i kopiowanie tekstów (lub ich części) zamieszczonych w Banku Pomysłów serwisu Fajne Wesele wymaga wcześniejszej zgody autorów. Możliwe jest kopiowanie tekstów z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia (należy zamieścić link do www.fajnewesele.pl jako źródła tekstu).

Podobne pomysły
Katalog firm

Polecamy produkty i usługi firm z Twojego regionu.

Portal ślubny abcslubu.pl