logowanie

zarejestruj się
jeżeli nie masz konta

Jak wznosić toasty na weselu

Jak wznosić toasty

Wznoszenie toastów podczas wesela to czasem stresująca czynność dla najbliższych pary młodej, a często dla samych młodych. Kto powinien wznieść pierwszy toast? Kiedy? Jak? Jak długo? O czym ma mówić? Te pytania zadaje sobie wiele osób. Warto wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o samych toastach i przygotować się do ich wznoszenia.

Jak mówi tradycja:
Zwyczaj wznoszenia toastów ma wieloletnią tradycję, a po raz pierwszy pojawił się podobno w XVI wieku, najpierw na dworach królewskich. Pierwsza oficjalna wzmianka, która pojawia się w kronikach dotyczy wzniesienia toastu podczas ślubu Zygmunta I Starego i Barbary Zápolyi w 1512 roku. Z czasem wznoszenie toastów upowszechniło się stając się normą podczas uroczystości zaślubin.

Tak jak w przypadku innych obrzędów tak i w kwestii wznoszenia toastów obowiązują określone normy i zasady.

Kto?
Zgodnie z tradycją pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej, który w ten sposób wita parę młodą, zięcia w swojej rodzinie, oraz zgromadzonych gości. Toast wznoszony jest na stojąco, jeszcze przed zajęciem miejsc przy stole. Następnie toast może wznieść ojciec pana młodego, witając w ten sposób swoją synową. Po wzniesieniu toastów przez ojca bądź ojców nowożeńców zgodnie z zasadami nadchodzi kolej na seniorów z rodzin państwa młodych albo świadków. Jako ostatni toast wznosi pan młody. Zdarzają się modyfikacje co do kolejności przemówień i ich ilości, jednak należy pamiętać o tym, że według tradycji weselnej pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej. Oczywiście istnieje możliwość wygłaszania toastów przez innych gości, państwo młodzi mogą na przykład wcześniej wybrać osobę, która przemówi podczas ich uroczystości. Warto też pamiętać, że toastów nie powinno być zbyt wiele, ani nie powinny trwać zbyt długo.

Kiedy?
Pierwszy toast, zwany również powitalnym, ma miejsce zaraz po przywitaniu pary młodej chlebem i solą, jeszcze przed zajęciem miejsc. Wznosi go ojciec panny młodej najczęściej szampanem, co ma symbolizować „szampańskie życie”.

Kolejne toasty powinno wznosić się między kolejnymi posiłkami. Tutaj ważne jest wyczucie chwili, przecież nikt nie chce wygłaszać mowy mając świadomość, że goście nie słuchają, bo z niecierpliwością czekają na jedzenie. Nie warto też czekać z toastami zbyt długo, bo wypita ilość alkoholu za zdrowie pary młodej może sprawić, że toast nie będzie brzmiał tak, jak powinien lub treść okaże się nie do końca odpowiednia.

Kieliszki Love


Jakie?
Przemówienia weselne są różne, poczynając od tradycyjnych i poważnych na humorystycznych kończąc. Charakter toastu w dużej mierze zależy od chwili, w której jest wygłaszany oraz od osoby, która przemawia. Przyjmuje się, że toasty powinny być krótkie i zwięzłe, ponieważ zbyt długie przemowy w pewnym momencie mogą zacząć nudzić zebranych. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie i przećwiczenie mowy, żeby wiedzieć, co i jak chcemy przekazać, aby uniknąć sytuacji, w której stres nas sparaliżuje. Najlepiej, jeśli przygotujemy sobie tekst na kartce, którą zawsze będziemy mogli się wesprzeć.

Wygłaszając toast możemy posłużyć się znanymi cytatami lub wierszykami. Zależnie od charakteru mowy możemy również odwołać się do wydarzeń i sytuacji z życia nowożeńców. Pamiętajmy jednak o umiarze, nie mówmy o rzeczach, które mogłyby zawstydzić lub urazić młodą parę. Wystrzegajmy się również opowiadania historii niezrozumiałych dla pozostałych gości, pełnych aluzji do wydarzeń, o których większość zebranych nie słyszała i nic nie wie.

Kieliszki Serce zakochanych w sklep.fajnewesele.pl

Jak?
Przed wygłoszeniem toastu powinniśmy się zorientować, czy wszyscy goście mają pełne kieliszki. Wyjątkiem są oczywiście osoby niepijące, które mogą wznieść toast napojem bezalkoholowym, np. wodą czy sokiem. Toast zwyczajowo wznosimy szampanem lub winem, aczkolwiek nie ma przeciwskazań by wznieść go wódką, czy whisky. Osoba, która  przemawia, powinna wstać i przedstawić się, a także przypilnować, by nie stać do nikogo tyłem. Pozostali goście przestają jeść i rozmawiać, starając się nie przeszkadzać mówcy i w miarę możliwości nie wstają i nie wychodzą. Dopiero po wygłoszeniu mowy mówca bierze kieliszek (nigdy wcześniej!) i skinieniem głowy sygnalizuje koniec mowy. Oczywiście nie musi wypijać całej zawartości kieliszka.

Starajcie się przestrzegać omówionych powyżej zasad, a wzniesiony toast będzie udany. O najczęściej popełnianych gafach i o tym JAK NIE WZNOSIĆ TOASTÓW przeczytacie tutaj.


------------------
UWAGA: Powielanie i kopiowanie tekstów (lub ich części) zamieszczonych w Banku Pomysłów serwisu Fajne Wesele wymaga wcześniejszej zgody autorów. Możliwe jest kopiowanie tekstów z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia (należy zamieścić link do www.fajnewesele.pl jako źródła tekstu).

Podobne pomysły
Katalog firm

Polecamy produkty i usługi firm z Twojego regionu.

Portal ślubny abcslubu.pl