logowanie

zarejestruj się
jeżeli nie masz konta

Noc Świętojańska

Czerwiec jest popularnym miesiącem wśród par decydujących się na ślub. Na ten wakacyjny miesiąc przypada przesilenie letnie, oraz związana z nim najkrótsza noc w roku, która przypada na 23-24 czerwca. Jest to magiczna noc świętojańska. W trakcie jej trwania możemy spodziewać się wszystkiego. Noc ta obchodzona była dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Stąd też, w tą wyjątkową noc obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku. Jedno większe lub kilka małych ognisk  rozpalano ze świeżego drewna, nad brzegiem rzeki. Wokół ognia tańczono, śpiewano i odprawiano magiczne obrzędy. Tradycyjnie skakano przez ogień w wieńcu lub opasce zrobionej  z ziół, co miało chronić przed duchami, demonami, czarownicami oraz chorobami. Jednak do najpopularniejszych zwyczajów świętojańskiej nocy należy plecenie wianków z kwiatów i ziół, w środku umieszcza się świeczkę, następnie gotowe wianki puszcza na wodę. Jest to wróżba skierowana głównie dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.

Foto: www.tarnow.net.pl


Jeśli planujecie ślub na tą magiczna noc, lub w zbliżonym terminie, a na dodatek wesele odbywa się blisko rzeki, potoku, to może warto zaaranżować dekoracje nawiązujące do obrzędów nocy świętojańskiej. Ustawcie na stołach wianki z kwiatów, w środku świece, w wazonach może znaleźć się miejsce dla polnych kwiatów, słoneczników i ziół. A swoim gościom zaproponujcie puszczanie wianków. Przygotujcie symboliczne wianki dla gości, poproście zespół muzyczny o oprawę muzyczną, a bliskie Wam osoby np. świadków o przygotowanie i odczytanie pozostałym gościom zwięzłej informacji dotyczącej zabaw odbywających się podczas nocy świętojańskiej.


Aby urozmaicić, ale i przystosować zwyczaj puszczania wianków do zabawy weselnej Wasi świadkowie mogą poprosić gości, aby  na przygotowanych karteczkach ze wstążeczkami zapisali  życzenia dla pary młodej, które  przywiążą do przygotowanych wianków ze świecami. Wspólne puszczanie wianków będzie znakomitą zabawą, dobrą wróżbą na przyszłość, zarazem integracją gości. Z całą pewnością taka noc na długo zapadnie w pamięci wszystkim Waszym bliskim.


------------------
UWAGA: Powielanie i kopiowanie tekstów (lub ich części) zamieszczonych w Banku Pomysłów serwisu Fajne Wesele wymaga wcześniejszej zgody autorów. Możliwe jest kopiowanie tekstów z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia (należy zamieścić link do www.fajnewesele.pl jako źródła tekstu).

Podobne pomysły
Katalog firm

Polecamy produkty i usługi firm z Twojego regionu.

Portal ślubny abcslubu.pl