logowanie

Zmiana nazwiska po ślubie

Zadanie specjalne dla młodych żon. Panów z reguły ono nie obowiązuje, chyba że podejmą decyzję o zmianie nazwiska. Mowa o FORMALNOŚCIACH...

Kiedy już opadną emocje ślubno-weselne, należy powiadomić cały świat administracyjny o naszym szczęściu. Zmiana stanu cywilnego, nazwiska, adresu zamieszkania a także wszystkiego tego, co nie jest już takie jak przed ślubem należy zgłosić i zarejestrować w odpowiednim urzędzie.
Jest to Nasze prawo i obowiązek obywatelski uregulowany odpowiednią ustawą i przepisami, którego nie wolno bagatelizować, zwłaszcza gdy młoda żona prowadzi działalność gospodarczą.

Pamiętajmy jednak, że zmiana nazwiska nie następuje z chwilą dokonania zmiany w dowodzie osobistym lecz z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, dlatego nowym nazwiskiem należy posługiwać się już od dnia ślubu.

Jak zabrać się do zmiany nazwiska? Gdzie i dokąd pójść?

 1. Udać się do fotografa i zrobić odpowiednie zdjęcie.
 2. Udać się do punktu ksero i zafundować sobie kilka kopii Aktu małżeństwa.
 3. Wymienić dowód osobisty – oprócz zdjęć należy załączyć wymagane dokumenty.
 4. Wymienić prawo jazdy – oprócz zdjęcia należy załączyć wymagane dokumenty.
 5. Wymienić paszport – oprócz zdjęć należy załączyć wymagane dokumenty.
 6. Powiadomić pracodawcę o zmianie stanu cywilnego oraz danych osobowych, w jego zaś gestii leży zawiadomienie o tym ZUS.
 7. W razie prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy samemu poinformować ZUS, ażeby składki zasilały konto odpowiedniej osoby.
 8. Poinformować bank/banki i dokonać wymaganych przez daną placówkę formalności: dane znajdujące się w bazie BIK mogą być aktualizowane tylko i wyłącznie przez podmioty, które te dane przekazały do bazy BIK.
 9. Dokonać zmian w ubezpieczeniach, polisach, itp.
 10. Wprowadzić zmiany, najczęściej aneksami we wszelkich umowach.
 11. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą aktualizują swoje dane składając w urzędzie skarbowym NIP-1, a spółki NIP-2, wcześniej powiadamiając o tym Urząd Statystyczny.
 12. Wprowadzić zmiany w portalach społecznościowych, w stopce e-mail
 13. Poinformować wszystkich mniej lub bardziej zainteresowanych: rodzinę, współpracowników, jakby to powiedział Kubuś Puchatek: wszystkich krewnych i znajomych Królika.
 14. itd....

A najlepiej skorzystajcie z naszego Pakietu Młodej Żony, który nie tylko poprowadzi Was krok po kroku po wszystkich zmianach, ale też oferuje Wam niektóre dokumenty niezbędne do zmiany nazwiska.

Pakiet Młodej Żony


------------------
UWAGA: Powielanie i kopiowanie tekstów (lub ich części) zamieszczonych w Banku Pomysłów serwisu Fajne Wesele wymaga wcześniejszej zgody autorów. Możliwe jest kopiowanie tekstów z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia (należy zamieścić link do www.fajnewesele.pl jako źródła tekstu).

Podobne pomysły
Katalog firm

Polecamy produkty i usługi firm z Twojego regionu.

Portal ślubny abcslubu.pl