Dzień, w którym każda z nas chce wyglądać jak księżniczka – ślubne inspiracje w wyższych sfer

Dzień, w którym każda z nas chce wyglądać jak księżniczka – ślubne inspiracje w wyższych sfer

 

 

Będąc kilkuletnimi dziewczynkami, niemal wszystkie kobiety marzyły o wspaniałej sukni, w której pojawią się w kościele podczas najważniejszego dnia swojego życia. Aby uniknąć ślubnego faux pas, warto skorzystać ze sprawdzonych trendów i zaprojektować kreację godną królewskiego dworu.

Czerpanie inspiracji ze strojów, w których przyszłe monarchinie zaprezentowały się całemu światu podczas wspaniałych ceremonii zaślubin to dobry pomysł zwłaszcza dla tych z nas, które nie mają ściśle sprecyzowanych planów co do wyglądu swojej sukni i podczas szukania najlepszego fasonu są otwarte na nowe możliwości. Z pomocą może przyjść im na przykład interaktywna infografika przygotowana przez Zalando, która daje szansę na poznanie stylów i ciekawostek związanych z modą ślubną panującą na królewskich dworach.

ZALANDO prezentuje najpiękniejsze suknie ślubne europejskich dworów królewskich


Kobiecość i skromność

 

Myśląc o stroju na własną uroczystość, powinniśmy wziąć pod uwagę te spośród trendów, które mimo upływu czasu wciąż cieszą się znaczącym zainteresowaniem księżniczek. Przede wszystkim będą to klasyczne kroje sukni o niezbyt obszernym rozkloszowaniu, zakończone imponującymi trenami osiągającymi nawet kilka metrów długości. Chociaż tego typu ozdoba nie sprawdzi się raczej w warunkach tradycyjnego polskiego wesela, można ją dostosować do okoliczności i zadowolić się krótszą, lecz robiącą nie mniejsze wrażenie na gościach
i Panu Młodym wersją. Szukając realizacji tej utrzymującej się od niemal wieku klasycznej tendencji, warto przyjrzeć się współczesnym ślubom monarchów.

Kreacje Kate Middleton oraz Sofii, która 13 czerwca poślubiła szwedzkiego księcia Karola Filipa, przypadną do gustu zwolenniczkom prostoty i jednoczesnego podkreślania atutów kobiecości. Warto zaznaczyć, że obie Panny Młode wybrały suknie z wspomnianymi trenami. W przypadku księżnej Anglii projektant Alexander McQueen połączył tradycję z nowoczesnością, haftując na delikatnym materiale lekko rozkloszowanej sukni kwiatowe ornamenty będące symbolami Wielkiej Brytanii. Całość uzupełnił ręcznie szytą koronką, która pojawiła się w górnej części kreacji.


Sofia z kolei, korzystając z talentu Idy Sjöstedt, zaprezentowała się w lekko opadającej na ramiona, nieco węższej sukience, również wykończonej subtelną koronką. Do jej wykonania ponadto posłużono się między innymi włoską organzą. Znawcy twierdzą, że inspiracją dla stroju szwedzkiej księżniczki stał się wygląd żony księcia Williama podczas ceremonii ich zaślubin sprzed czterech lat.

 

Piękno tkwi w szczegółach

 

 

Śledząc historię królewskiej mody, nie można także przeoczyć detali, które ostatecznie mają największy wpływ na charakter całego stroju. Mimo że na pierwszy rzut oka nie zwrócimy na nie uwagi, przy drugim spojrzeniu sprawią, że tak jak księżniczka nosząca daną suknię w najważniejszym dniu swojego życia, zakochamy się w jej najmniejszych szczegółach.


Jednymi z najciekawszych królewskich kreacji stały się z pewnością te, w których ujrzeliśmy Angielkę Fergie lub Holenderkę Mabel. Pierwsza z nich pod koniec lat 80. wzięła ślub w kreacji stanowiącej wyraz jej bezgranicznego uwielbienia wobec męża, księcia Andrzeja. Zdobienia umieszczone na materiale układały się we wzory symbolizujące ważne aspekty ich wspólnego życia. Na sukni Fergie pojawiły się między innymi serca oraz kotwice odnoszące się do żeglarskiego hobby brytyjskiego monarchy, trzmiele oraz osty zaczerpnięte z rodowego herbu Panny Młodej oraz inicjały zakochanych. Spersonalizowany strój ślubny zachwyci nie tylko te z nas, które są sentymentalne, lecz także te, które lubią się wyróżniać.


Równie inspirująca okazała się kreacja Mabel, ozdobiona ponad dwustoma symetrycznie rozmieszczonymi kokardami w odcieniu bieli. Uroku Pannie Młodej niewątpliwe dodawał fakt, że poszczególne kokardki różniły się między sobą rozmiarem, poczynając od subtelnych aplikacji, poprzez średniej wielkości naszywki, aż po ogromne kokardy, stanowiące zwieńczenie trenu holenderskiej księżniczki. Wybierając ten typ zdobień, musimy jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na dodatki w postaci biżuterii, powinna być ona dyskretna i nie kontrastować z wyrazistością powtarzającego się na materiale motywu.

 

Jej wysokość fryzura

 

Nie bez znaczenia będzie również upięcie, na jakie zdecydujemy się podczas naszego ślubu. Ważne, by było ono dopasowane do charakteru naszej stylizacji, tak by żaden z elementów nie przyćmił ogólnego wrażenia, jakie chcemy wywrzeć na naszym ukochanym i zaproszonych gościach. Śledząc trendy panujące wśród księżniczek, nie powinnyśmy być zdziwione, że również tym razem, jak w przypadku strojów, niepodzielnie rządzą klasyczne rozwiązania. Tradycyjne koki, delikatne podpięcia czy luźno puszczone pasma – każda z tych fryzur, w zależności od tego, na jakim efekcie ci zależy, podkreśli twoją kobiecość bez zbędnej przesady.


Jeżeli nie chcesz zupełnie zrezygnować z ozdób w postaci biżuterii, postaw na jeden wyrazisty akcent, którzy nie zaburzy ogólnych proporcji twojej ślubnej koncepcji. Tu z pomocą także przyjdą królewskie inspiracje – chociażby zwyczaj noszenia tiary. Sięgając po imitującą ją ozdobę, wybierz taką, która będzie dyskretnie połyskiwać i – ze względu na jej wagę – bez obaw przetańczysz w niej całą noc. Wreszcie pamiętaj o tym, że ślub ma być dla ciebie najwspanialszym wspomnieniem na całe życie, dlatego nie zepsuj go, kopiując w całości styl europejskich księżniczek. Zamiast tego – zainspiruj się najciekawszymi elementami dworskich stylizacji, wybierając dla siebie niepowtarzalną suknię.

Portal ślubny abcslubu.pl