Wypadanie włosów - jak sobie z nim radzić?

Wypadanie włosów - jak sobie z nim radzić?

Wypadaniem włosów to zjawisko, z którym stykamy się na co dzień. O ile nadmierne wypadanie włosów dotyczy obu płci, to w przypadku mężczyzn przerzedzanie włosów traktowane jest naturalnie. Kobiety, które zmagają się z tym zmartwieniem tracą pewność siebie, poczucie własnej wartości oraz mają zaniżoną samoocenę. Wniosek można wysnuć jeden – nadmierne wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny, ale mający także ogromny wpływ na psychikę. Podstawą na pewno jest właściwa pielęgnacja włosów i wybranie odpowiednich kosmetyków, które zmierzą się z tym zjawiskiem jak choćby szampon wzmacniający włosy Garnier Fructis Grow Strong. 

Na wstępie warto przeanalizować cykl życia włosa, który wynosi od 2 do 10 lat. Człowiek przeciętnie ma na swojej głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Włos wytwarzany jest w mieszku włosowym i zanim wypadnie przechodzi poszczególne cykle swojego rozwoju. Warto podkreślić, że rośnie on niezależnie od innych, otaczających go włosów. Wyodrębnia się trzy fazy cyklu życia włosa: anagenową (faza wzrostu), katagenową (przejściowa) oraz telogenową (spoczynku) – fazy te nakładają się na siebie, dlatego nie ma takich momentów, że mamy bujne czupryny, bądź przerzedzone włosy.


Faza anagenowa (wzrostu) trwa od 2 do 8 lat i obejmuje ona około 80% włosów. Wtedy to wytwarzane jest włókno włosa, które rośnie około 0,3 mm na dzień, 1 cm na miesiąc i 12 cm przez rok. Tylko osoby, u których występuje długa faza anagenowa są w stanie zapuścić długie włosy.


Faza katagenowa, czyli okres przejściowy trwający do kilku tygodni. Jest to moment, kiedy włos osiąga swoją dojrzałość, przestaje rosnąć, a jego cebulka przesuwa się delikatnie w kierunku powierzchni skóry głowy.


Faza odpoczynku (telogenowa) obejmująca około 10% naszych włosów, trwa od 2 do 12 miesięcy i można ją podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to okres wypadania włosa, możemy zauważyć to podczas codziennej pielęgnacji włosów – mycia szamponem, nakładania odżywki do włosów i czesania. Po czym następuje tak zwany etap uśpienia, kiedy to cebulki włosa są w stanie spoczynku, a komórki nie są aktywne. Badania pokazują, że każdego dnia tracimy od około 50 do 80 włosów.


Praca badaczy i naukowców skupiona jest na skróceniu wyżej wspomnianego etapu uśpienia poprzez stymulację cebulek. Ostatnim odkryciem jest wykorzystanie Stemoksydyny, która regeneruje mieszki włosowe i pobudza naturalny ich wzrost. Stemoksydyna zastosowana została w produktach wzmacniających włosy Garnier Fructis Grow Strong Kuracja Odnawiająca.


Przyczyny wypadania włosów

Wiele osób cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów zadaje sobie pytanie o powód zaistniałego stanu rzeczy. Powinniśmy zrobić sobie rachunek sumienia i przyjrzeć temu, co mamy na talerzu i w szklance, jak spędzamy czas wolny – ogólnie rzecz ujmując higienie naszego życia. I nie chodzi tu o wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Wypadanie włosów może mieć różne podłoże i od tego, co jest tego przyczyną, zależy sposób, w jaki możemy się z tym problemem uporać.


Wypadanie włosów, a dieta

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem żelaza, bądź problemem z jego wchłanianiem, o czym będzie świadczył niski poziom ferrytyny – parametru mówiącego o wysyceniu organizmu żelazem, czego skutkiem jest anemia. Powinniśmy także zwrócić uwagę na obecność w pożywieniu witamin z grupy B, a w szczególności biotyny.


Wypadanie włosów, a stres

Stres szczególnie ten permanentny lub niezwykle silny, spowodowany przez jakieś traumatyczne przeżycie wywołuje stan zapalny w naszym organizmie, co ma wpływ na zaburzenia jego funkcjonowania. Coraz więcej osób dotyka problem łysienia plackowatego – jest to choroba autoimmunologiczna, kiedy to nasz własny układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe i w ten sposób blokuje proces powstawania włosa.

Wypadanie włosów, a hormony

Gospodarka hormonalna jest w dużej mierze odpowiedzialna, za stan naszego owłosienia. Kobiety o obniżonej ilości estrogenów zwykle mają mniej włosów. Panie wchodzące w okres menopauzy z pewnością zauważają, że włosy na głowie są przerzedzone. Często młode mamy, tuż po urodzeniu dziecka skarżą się na nadmierną utratę włosów, jednak proces ten jest odwracalny i zanika w momencie powrotu do równowagi hormonalnej. Innym problemem ściśle powiązanym z hormonami jest łysienie androgenowe. Kwestia ta dotyczy głównie mężczyzn, jednak coraz częściej problem dotyka również kobiety, u których stwierdza się podwyższony poziom testosteronu.


Niewłaściwa pielęgnacja, a wypadanie włosów

Agresywne zabiegi fryzjerskie również upatrywane są jako przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Używanie słabej jakości farb do włosów, czy silnych rozjaśniaczy, czy trwała ondulacja z pewnością nie sprzyja poprawie kondycji włosa. Niezalecane są mocne upięcia, silnie ściągnięte w gumkę włosy, czy mocno zapleciony warkocz, gdyż ekstremalnie naciągnięte włókno włosa podrażnia mieszki włosowe, co może prowadzić do przerzedzenia włosów.


Jak wzmocnić włosy?

Zadbajmy w pierwszej kolejności o właściwą dietę, która wspomoże proces odbudowy i regeneracji włosów. Warto wybrać kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zahamują wypadanie włosów, jak chociażby szampon i odżywki do włosów Garnier Fructis z serii Grow Strong, gdzie połączono aktywny koncentrat z owoców z ceramidami. Na czas rekonwalescencji powinno się zrezygnować z używania mocnych preparatów stylizacyjnych, gorącego powietrza suszarki, czy prostownicy. Dajmy naszym włosom odpocząć, zadbajmy o nie właściwie, a te na pewno odwdzięczą się piękną i bujną fryzurą.


Tekst i zdjęcia: Garnier
www.garnier.plPortal ślubny abcslubu.pl