Błogosławieństwo tradycyjnie

Błogosławieństwo tradycyjnie

Błogosławieństwo wiązało się dawniej z przenosinami panny młodej, która opuściwszy dom rodzinny, po ceremonii zaślubin w kościele powracała już ze zmienionym statusem społecznym. Aby ułatwić młodym porzucenie dzieciństwa i wejście w nowe role, przed wyjazdem do kościoła błogosławili im rodzice.


Przed ślubem rodzice i dalsza rodzina gromadzą się w domu panny młodej. Zgodnie z tradycją błogosławieństwu towarzyszą rekwizyty: święty obraz, krzyż i woda święcona.


Błogosławieństwo
Foto: m.fotoblogia.pl


1. Młoda para klęka przed rodzicami, dziękuje im za wychowanie i miłość, którą otrzymali w ciągu swojego dotychczasowego życia.


2. Rodzice błogosławią młodym, aprobując tym samym ich związek i składając dobre życzenia na przyszłość, czynią na ich czołach znak krzyża świętego, całują.


Dawniej wierzono, że bez błogosławieństwa rodzicielskiego młodej parze nie powiedzie się w życiu. Błogosławieństwo miało zapewnić młodym szczęście, pomyślność i dostatek. Znak krzyża, uczyniony na ich czołach, był życzeniem rodziców, aby na nowej drodze życia, dziećmi opiekował się dobry Bóg.


Błogosławieństwo towarzyszy młodej parze do dnia dzisiejszego. Niektórzy uważają je za niemodne, wręcz obciachowe, ale może nie zdają sobie sprawy ze znaczenia, jakie ze sobą niesie.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl