Diament

Diament

Foto: www.top10tastes.com

Diamonds are a Girl’s Best Friend śpiewała Marilyn Monroe. Ale czy wiemy o nich wystarczająco wiele, by docenić ich blask i wyjątkowy urok? Diamenty są najtwardszą substancją istniejącą w przyrodzie, dlatego też symbolizują trwałość oraz niezniszczalność, o czym warto pamiętać wybierając pierścionek zaręczynowy czy obrączki.

Ten najcenniejszy minerał to czysty węgiel. Ale z niebywale długa historią: najstarsze diamenty liczą "około" 4 miliardów lat. Najwięcej pochodzi z Indii, Australii, Republiki Południowej Afryki, ale nie każdy wydobyty diament posiada cechy kamienia jubilerskiego. Jeśli nie nadaje się na biżuterię, może wtedy posłużyć do wyrobu igieł fonograficznych (takich jak w adapterach na płyty winylowe) czy aparatury medycznej i naukowej. Oszlifowany zaś w odpowiedni sposób staje się brylantem.


A od czego zależy wartość i jakość diamentu?
Decydują o tym cztery cechy zwane 4 C od pierwszych liter angielskich słów:
KARAT (carat), KOLOR (colour), CZYSTOŚĆ (clarity), SZLIF (cut).

1. Karat określa masę kamieni szlachetnych. 1CT = 0,2 grama
Największy znany diament waży 3106 CT, ale na pierścionku wystarczy już taki o wadze 0,05 CT.

2. Barwa diamentu określana jest literami od D do Z. Może być różowa, niebieska, pomarańczowa, a nawet brązowa. Najbardziej ceniona jest najrzadziej występująca barwa to "najczystsza biel +" (D). W dobrych sklepach jubilerskich większość diamentów ma barwę "bieli" (H).

3. Czystość diamentu zależy od inkluzji oraz skaz, czyli od znamion wewnętrznych i zewnętrznych kamienia. Przez rzeczoznawców są one traktowane jako cechy charakterystyczne, a czasem nawet wyjątkowe. Klasa czystości LC oznacza najczystszy diament, następne w kolejności są oznaczenia: VVS1 VVS2, VS1 VS2, SI1 SI2, P1, P2, P3.

4. Szlif to odpowiednie proporcje, kształt oraz wykończenie, które sprawiają, że przenikające przez diament światło uwidacznia jego wewnętrzny żar. Tutaj skala jest szkolna, bowiem diament może wypaść: bardzo dobrze, dobrze, średnio lub słabo.


Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl