Druhna a świadek

Druhna a świadek

Pani świadek – to nie tylko zaszczyt ale przede wszystkim funkcja. O świadkowanie prosi się tylko naprawdę bliskie i zaufane osoby, dlatego też takie zaproszenie należy potraktować bardzo poważnie. Nie świadczy ona tylko o miłości wiążących się węzłem małżeńskim dwojga ludzi, ale jest niezbędnym dowodem aktu małżeństwa w obliczu zarówno prawa kanonicznego jak i cywilnego.


Druhny

Jeżeli chodzi o kwestie typowo formalne to – świadkowie, a musi być ich dwoje (i warto wspomnieć, że w Polsce mogą być tej samej płci) muszą być pełnoletni, są zobowiązani do złożenia swoich podpisów na akcie ślubu oraz w odpowiednim momencie wręczyć duchownemu lub urzędnikowi  obrączki (nawet wg prawa kanonicznego nie ma wymogów dotyczących płci, życia religijnego czy moralnego).


Druhny

Zasadnicza różnica między świadkami a druhnami/drużbami polega na tym, że świadkowie są niezbędni a druhny i drużbowie mogą pojawić się w orszaku pary młodej ale nie muszą. Podobnie jak świadkowie, druhny i drużbowie są wybierani spośród najbliższych, rodziny. Jeżeli decydujemy się na liczniejszy orszak ślubny to świadkowie określani są wtedy mianem pierwszej druhny i pierwszego drużby. Raczej nie przestrzega się już zabobonnej tradycji nakazującej wybór osób niezamężnych, nie-małżeństw, kobiet nie będących w ciąży. Ważne by wszyscy wybrani byli dla młodych ostoją, na którą mogą liczyć również w dniu ślubu. Ich liczba nie jest sprecyzowana.

To czym zajmą się druhny i za co będą odpowiedzialne w trakcie organizowania uroczystości zależy od wcześniejszych ustaleń z panną młodą. Oto co może należeć do nich.
Podczas przygotowań:
• Prowadzenie listy prezentów ślubnych i kontakt z gośćmi w tej sprawie
• Pomoc w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, butów, dodatków, kwiatów
• Asystowanie w trakcie konsultacji z fryzjerem i wizażystą
• Towarzyszenie podczas zabiegów SPA przed ślubem
• Organizacja wieczoru panieńskiego – druhny powinny zadbać o to, by na zabawie zjawiły się najbliższe znajome panny młodej i by impreza trafiła w jej gust: lepiej ustalić, czy przyjaciółka lubi huczne zabawy, czy też jest zwolenniczką przyjęć kameralnych
• Dekoracja miejsca zaślubin oraz przyjęcia weselnego
• Pomoc w przygotowaniu podziękowań dla gości i rodziców


W dniu ślubu i wesela:
• Zależnie od zwyczaju jedna z druhen może wpiąć we włosy panny młodej welon - dobrze więc, by pojawiła się ona w domu przyszłej mężatki odpowiednio wcześniej
• Odbiór kwiatów i prezentów podczas składania życzeń
• Dbanie o gości podczas przyjęcia weselnego
• W czasie ceremonii ślubnej oraz zabawy weselnej dbanie o ładny i elegancji wygląd panny młodej – druhna powinna zadbać o niezbędnik panny młodej, który zaoszczędzi ewentualnych niemiłych niespodzianek (kosmetyki do poprawienia makijażu i fryzury, igłę i nitkę, chusteczki higieniczne, zapasowe rajstopy lub pończochy, dodatkowa para wygodnych butów, plastry, parasol, gumy do żucia, tabletki przeciwbólowe)
• Czasami po oczepinach – pomaga przebrać się w wieczorową suknię
• Miło, jeżeli jedna z druhen lub pani świadek wygłosi podczas przyjęcia weselnego toast
• Dobrze, jeśli druhna przypomni też pannie młodej o odpowiedniej bieliźnie na noc poślubną

Druhny


Druhny  powinny być ostoją panny młodej, to osoby, które nie pozwolą jej się niczym denerwować w tym wyjątkowym dniu, a przede wszystkim przejmą część obowiązków weselnych. Wspaniałym pomysłem na podkreślenie roli jaką ma spełnić orszak ślubny, jest wyróżnienie go przez strój lub jednakowe ozdoby. Druhny mają najczęściej sukienki w takim samym kolorze, a nawet oidentycznym kroju lub mini-bukieciki nawiązujące do bukietu ślubnego panny młodej. Wszystko zależy od koncepcji uroczystości.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl