Jak zacząć planowanie ślubu i wesela?

Jak zacząć planowanie ślubu i wesela?

W czasie przygotowań do ślubu i organizowania przyjęcia weselnego każdej młodej parze przyda się duża dawka cierpliwości i spokoju.


Z jednej strony każdy chciałby kontrolować przygotowania, decydować samodzielnie o najważniejszych sprawach, z drugiej - dookoła jest mnóstwo osób, które będą przez ten cały czas doradzać, próbować decydować, grymasić itd...


Foto: Perfect Moments

Trzeba pamiętać, że rodziny panny młodej i pana młodego mogą sobie różnie wyobrażać przebieg zaręczyn, przygotowań, ślubnej ceremonii, wesela. Coś, co dla jednych jest oczywiste i wynika z rodzinnej tradycji, dla drugich może być niezrozumiałą fanaberią. Przy ślubnym ołtarzu spotyka się nie tylko dwoje zakochanych ludzi, ale i ich rodziny. Warto zadbać, by nikogo nie urazić, nie sprawić przykrości i dlatego pamiętajmy o zasadach savoir-vivre.

Para młoda przede wszystkim powinna zdawać sobie sprawę, że to ich dzień, najważniejszy w życiu, a więc powinny spełnić się właśnie ich marzenia. Rodzice swój ślub już przeżyli, więc nie powinni narzucać swojego zdania. Na rodzinne spotkanie, na którym wszyscy będziecie omawiać sprawy ślubu i wesela, przygotować należy spis spraw do omówienia. Para młoda powinna poinformować na kiedy wyznaczyła termin ślubu, jak wyobraża sobie ten dzień, co jest dla niej ważne a co mniej. Ewentualne uwagi przyjmować powinno się ze spokojem, a decyzje najlepiej tłumaczyć bez wielkich emocji.

Przy planowaniu przyjęcia weselnego trzeba przede wszystkim zadbać o określenie budżetu ślubnego. Może się zdarzyć, że rodziny jednej z osób nie będzie stać na huczne wesele. Wtedy ta druga rodzina nie może wymagać od nich wydania na ten cel wszystkich oszczędności czy zaciągnięcia kredytu. To sprawa bardzo delikatna. Rodzina zamożniejsza może zaproponować rozsądny podział kosztów. Tu jednak są dwa niebezpieczeństwa: jedną z rodzin może nie być stać nawet na zapłacenie połowy ceny wielkiego wesela albo może się ona poczuć skrępowana swoją sytuacją finansową. Potrzebny będzie takt i kompromis.

Zwyczajem jest, że kosztami weselnymi rodzina dzieli się w następujący sposób:

1. Rodzina panny młodej płaci za:
* zaproszenia na ślub,
* opłaty związane ze ślubem,
* fotografa i kamerzystę,
* przyjęcie czyli jedzenie.

2. Rodzina pana młodego płaci za:
* obrączki,
* bukiet panny młodej oraz wszelkie dekoracje,
* napoje i alkohol,
* transport pary młodej oraz gości.

Autor: Maria Zając

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl