Krok po kroku - zaproszenia ślubne

Krok po kroku - zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubneKogo, jak i kiedy to najważniejsze pytania dotyczące zapraszania gości na ślub i na wesele. Warto odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, kogo zaprosić na ślub, kogo również na wesele, a także jak mają wyglądać zaproszenia.

Krok pierwszy to oczywiście stworzenie listy gości. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość sali weselnej, przewidywany budżet, a także wielkość zapraszanej rodziny i ilość znajomych. Zaproszenia ślubne dzielimy na trzy grupy: powiadomienia o ślubie, zaproszenia na ślub oraz zaproszenia na ślub i wesele. Rolę powiadomień spełniają ostatnio również e-zaproszenia wysyłane e-mailem, a także wszelkiego rodzaju informacje zamieszczane w Internecie. Kiedy ustalicie wstępną listę gości ("wstępną", gdyż lista może zawsze jeszcze ulec zmianie do czasu ślubu), należy pomyśleć o samych zaproszeniach.

Krok drugi to zatem wybór zaproszeń. Przy wyborze zaproszeń warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze rzeczy – wygląd, treść zaproszeń i cenę. Dobrze, żeby charakter zaproszenia współgrał z charakterem ślubu i samej pary młodej. Jeżeli wybraliście jakiś motyw przewodni, albo kolor przewodni wesela, to zastosujcie go też na zaproszeniu. Jeżeli jesteście zwolennikami tradycji i elegancji – wybierzecie zapewne elegancki model zaproszenia, a jeżeli myślicie o nietypowym weselu z dużą dawką poczucia humoru, to możecie zastosować zabawne motywy, własne zdjęcia lub zupełnie nietypową konwencję związaną z Waszymi zaproszeniami (np. zaproszenie imitujące paszport dla miłośników podróży). Dopasowanie zaproszeń do konwencji ślubu i wesela daje dobry efekt.

Zaproszenia ślubne
Foto: www.reception-wedding.com

Wybierając kształt zaproszeń warto pamiętać, że będzie trzeba do nich dokupić koperty. Im mniej standardowy wymiar tym wyższa cena. Musicie też zdecydować, czy chcecie, żeby Wasze zaproszenie miało jakieś dekoracyjne elementy - wycinane laserowo kształty, okienko, tłoczenia, kokardki, kwiatki, kryształki czy inne detale.

Po podjęciu decyzji odnośnie konwencji, kształtu i kolorystyki należy dobrać tekst, który umieścicie w zaproszeniach. Oczywiście zawsze istnieje możliwość przygotowania różnych zaproszeń, które wyślecie do różnych gości. Dla gości których zapraszacie również na wesele możecie wydrukować inne zaproszenia - z informacją o miejscu gdzie odbędzie się wesele, albo możecie wydrukować wkładkę z taką informacją.

Jak wypisywać zaproszenia? Możecie zostawić wykropkowane miejsca i wypisywać zaproszenia ręcznie (najlepiej specjalnym piórem do kaligrafii). Ale możecie też przygotować do druku zaproszenia już z imionami i nazwiskami gości.

Pamiętajcie też żeby zrobić więcej zaproszeń niż przewiduje lista gości. Zarówno tych na ślub jak i na wesele. Zawsze może zdarzyć się pomyłka przy wypisywaniu, coś może się zniszczyć lub zginąć. A przede wszystkich lista osób, które zaprosicie na ślub może znacznie się wydłużyć i mogą pojawić się nowe osoby, które zechcecie zaprosić.

Ostatni obowiązek związany z zaproszeniami to zawiadomienie gości o uroczystości i wręczenie zaproszeń. Pierwszą rzeczą, którą możecie zrobić jest wysłanie powiadomień z prośbą o zarezerwowanie sobie czasu w określonym terminie (dniu Waszego ślubu), czyli tzw. „save the date”. To na razie jeszcze niezbyt popularna praktyka, ale w krajach anglosaskich często stosowana. Sprawdza się szczególnie, gdy planowany ślub odbywa się w najgorętszym sezonie, a wśród znajomych i rodziny pary młodej jest wiele innych przeszłych małżeństw. Każdy wówczas odpowiednio wcześnie będzie mógł zarezerwować sobie termin. Powiadomienia takie wysyłamy około 8 miesięcy przed weselem.

Zaproszenia wystarczy wręczyć lub wysłać trzy miesiące przed ślubem. Zwyczajowo przyszli państwo młodzi robią to osobiście, zwłaszcza w przypadku rodziny, ale dopuszcza się również wysyłanie zaproszeń pocztą. Jeżeli rodzina lub znajomi mieszkają bardzo daleko, szczególnie w innym kraju, nikt z pewnością nie obrazi się za brak osobistego zaproszenia. Należy jednak pamiętać, żeby powiadomić gości najpierw telefonicznie o ślubie i zamiarze wysłania zaproszeń pocztą.

Pamiętajcie też, żeby zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na osobiste spotkania i wręczanie zaproszeń rodzinie. Niekiedy ulubiona ciocia i dawno nie widziana babcia mogą przetrzymać Was dłużej niż planowaliście, częstując coraz to nowymi wypiekami i herbatkami. Rozdając zaproszenia znajomym można zorganizować jedno duże wspólne spotkanie w domu lub w klubie/kawiarni i rozdać wszystkie zaproszenia podczas jednego wieczoru spędzając jednocześnie miło czas.

Ciekawym sposobem informowania gości na bieżąco jest stworzenie strony ślubnej, na której można umieścić informacje o parze młodej, ślubie, miejscu gdzie odbywa się wesele. Na takiej stronie można również opublikować zdjęcia i wymieniać się uwagami i komentarzami zamieszczanymi w formie bloga lub księgi gości.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl