Marsz Mendelssohna

Marsz Mendelssohna

Marsz Mendelssohna, popularnie nazywany marszem weselnym to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów na świecie. Zwykle słyszymy go na sam koniec ślubu, w momencie, gdy para młoda wychodzi z kościoła, żeby zaraz potem przyjąć życzenia i gratulacje od zgromadzonych gości.

Marsz Mendelssohna
Foto: Goldynfotografika.pl


Dlaczego akurat ten utwór?

Historia powstania utworu sięga lat 40. XIX wieku. Mendelssohn miał zaledwie 17 lat, gdy napisał uwerturę do „Snu nocy letniej” Szekspira, która jest jego najbardziej rozpoznawalną kompozycją. Na zlecenie króla Wilhelma IV kompozytor skomponował całą muzykę do szekspirowskiego utworu. Właśnie wtedy, w 1842 roku powstał najbardziej znany fragment uwertury – Marsz weselny, który zrobił światową karierę dopiero po śmierci Mendelssohna.

Utwór najczęściej jest grany na kościelnych organach, choć spotyka się również połączenie organów z trąbką lub organów ze skrzypcami. Pierwszy raz można go było usłyszeć na ślubie Dorothy Crew i Toma Daniela w Tiverton w 1847 roku. Jednak dopiero po 10 latach Marsz weselny zyskał swą popularność, a stało się to za sprawą ślubu księżnej Wiktorii Koburg z Fryderykiem Hohenzollernem w kaplicy królewskiej St. James’s Palace w Londynie 25 stycznia 1958 roku. Decyzję o wyborze słynnego marszu podjęła księżna, córka królowej Wiktorii, która de facto uwielbiała twórczość Mendelssohna.

Marsz Mendelssohna jest grywany na ślubach m.in. w Europie, krajach anglosaskich i Japonii.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl