Nazwisko

Nazwisko

W ferworze przygotowań ślubnych nie można zapomnieć o rzeczy tak ważnej jak nazwisko. Jest to temat do przedyskutowania we dwoje, zanim weźmiemy się za wypełnianie formularzy w Urzędzie Stanu Cywilnego. To właśnie tam trzeba zdecydować, jakie nazwisko będą nosili małżonkowie po ślubie oraz ich dzieci. Nie należy więc tej kwestii bagatelizować. Oczywiście zawsze później można występować o zmianę nazwiska, ale wiąże się z tym papierkowa procedura administracyjna. O ile dla mężczyzny zmiana identyfikacji, podpisu oraz całej dokumentacji nie jest przeważnie żadnym dylematem, pamiętajmy, że kobieta ma do niego prawo.


Foto: www.6for1brigade.com

 

Jakie są możliwości?
♥ zgodnie z tradycją żona przyjmuje nazwisko męża

  • dzieci będą nosiły to samo nazwisko co rodzice


♥ żona zostaje przy swoim nazwisku a mąż przy swoim (wyboru takiego dokonują pary najczęściej w przypadku, gdy kobieta jest osobą publiczną, znaną ale też gdy jest ostatnią osobą w rodzinie noszącą nazwisko)

  • dzieci będą nosiły nazwisko mamy
  • dzieci będą nosiły nazwisko taty


♥ żona łączy swoje nazwisko z nazwiskiem męża, mąż zostaje tylko przy swoim nazwisku (decydują się na to kobiety, których praca zawodowa lub naukowa jest kojarzona i identyfikowana z ich nazwiskiem panieńskim ale też te, dla których przyjęcie nowego nazwiska wydaje się zbyt drastyczną zmianą)

  • dzieci noszą takie nazwisko jak mama, podwójne
  • dzieci noszą tylko nazwisko taty


♥ żona łączy swoje nazwisko z nazwiskiem męża a mąż dołącza do swojego nazwiska, nazwisko żony (wspólne nazwisko jest postrzegane jako istotny element cementujący rodzinę; na łączenie nazwisk decydujemy się ze względów często estetycznych i pragmatycznych: jeśli nie są zbyt długie oraz gdy „ładnie brzmią” razem, należy pamiętać, że połączone nazwiska tworzą całość i w tym wypadku posługiwanie się tylko jednym jest nieważne)

  • dzieci jak i rodzice będą nosiły to samo, podwójne nazwisko co rodzice


♥ żona pozostaje przy swoim nazwisku, mąż przyjmuje nazwisko żony (jest to cały czas w Polsce postrzegane jako pewna ekstrawagancja, ale praktykowane przede wszystkim w sytuacji, gdy nazwisko męża jest śmieszne lub z różnych innych względów językowych okropne)

  • dzieci będą nosiły to samo nazwisko co rodzice


Decyzja należy do Was!

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl