Nowe zwyczaje ślubne

Nowe zwyczaje ślubne

Jesteście przesądne? To zapewne wiecie, że istnieje szereg praktyk, do których warto się zastosować podczas uroczystości ślubnej. Wierzyć czy nie - pozostawiamy to waszej decyzji. Dla tych, którzy wolą iść do ołtarza spokojniejszym krokiem polecamy zastosować do kilku dobrych rad waszych mam i babć.


Ślub tradycji z nowymi trendami

Goście z pewnością docenią wasze starania o to, aby nie zabrakło na ślubie tradycji - rzucanie wianka przez pannę młodą w trakcie oczepin, błogosławieństwo rodziców przed wyjściem z domu czy powitanie chlebem i solą na weselnej sali należą do tych zwyczajów, których nie powinno zabraknąć w dniu waszej uroczystości ślubnej. Tradycjom tym towarzyszy wiele nowych obyczajów, które przywędrowały do nas z zachodu. Przyjęły się one w naszej kulturze na tyle dobrze, że dziś trudno już rozstrzygnąć, które z nich istniały w naszej tradycji od dawien dawna, a które niedawno weszły do kanonu ceremonii ślubnych i zabaw weselnych.

Zobaczcie jakie stosunkowo nowe trendy i zwyczaje pojawiają się na naszych ślubach. Czy wiecie skąd się wzięły?


Podziękowania dla rodziców - upominki dla gosci

Magnesy ślubne

 

Podziękowania dla gości

Bardzo przyjemnym zwyczajem, który zmienił się pod wpływem zachodnich tradycji jest obdarowywanie gości prezentami. Dziś prócz ciasta i wódki w podziękowaniu dla waszych gości możecie przygotować różnego rodzaju drobne prezenciki. Migdały w lukrze z pewnością zasmakują waszym gościom, a przy tym mają one symboliczne znaczenie. Przyjęło się, że podziękowanie dla gości powinno zawierać pięć migdałów, które symbolizują szczęście, długowieczność, bogactwo, cudowne dzieci i zdrowie. Jeżeli zdecydujecie się obdarować gości większą ilością migdałów pamiętajcie jednak, aby ich liczba była nieparzysta, co ma symbolizować niepodzielność małżonków. Słodko-gorzki smak migdałów oznacza zaś ludzkie życie, w którym przeplatają się chwile szczęście i te mniej radosne. Kolor również nie pozostaje bez znaczenia - na ślub najchętniej wybierane są migdały w białym lub kremowym lukrze. Zielone symbolizują zaręczyny, fioletowe - nadzieję, żółte - powitanie nowych gości, różowe bądź niebieski - doskonale pasują jako podziękowanie dla gości za przybycie na chrzest, złote zaś będą idealne na 50 rocznicę ślubu.

Najczęściej młodzi decydują się na słodkie podziękowania dla gości w postaci alkoholu i ciasta, a dla dzieci słodkości. Dziś coraz częściej na przyjęciach oprócz mocy słodyczy i trunków pojawiają rozmaite podziękowania w postaci drobnych gadżetów z imionami pary młodej i datą ślubu, magnesików, figurek, czy breloczków.

 

Pudełka na ciasto

 

Rodzicom dziękujemy...

Rodzicom i świadkom także warto podziękować za pomoc w organizacji ślubu. To dobry obyczaj, ale i przyjemny gest.  Dla rodziców zaś możecie wybrać miody z własnym tekstem, słoje lub puchary pełne miłości z migdałami, a jeżeli lubicie akcenty w amerykańskim, filmowym stylu z pewnością spodobają wam się oskary za rolę najlepszych rodziców, świadka bądź świadkowej.

 

 

 

Miodem przywitani

Nie bez powodu rozdajemy naszym najbliższym podziękowania w formie miodów. W niektórych krajach jest on symbolem radości i miłości. W Chinach bowiem istnieje obyczaj zgodnie, z którym para młoda powinna wypić napój sporządzony z wina i miodu. Spożywany z dwóch pucharów połączonych czerwoną wstęgą trunek ma zapewnić młodym małżonkom miłość i radość.

miód - prezenty dla gości

Miód na ślub i wesele


Ryżem i konfetti obsypani

Gdy młoda para opuszcza kościół spada na nią deszcz ryżu lub drobnych monet. Dawniej, zgodnie z tradycją - zależnie od regionu, z którego pochodzili Młodzi, zebrani goście obsypywali ich pszenicą lub innym zbożem. Czynności te symbolizować miały dobrobyt w małżeństwie, bezpieczeństwo i płodność. Jeżeli wasi goście obsypią was deszczem drobnych pieniążków pamiętajcie jednak o pierwszym małżeńskim "zadaniu" - kto z was zbierze więcej monet ten będzie rządził w małżeństwie.

Dziś z powodzeniem zamiast drobnych pieniędzy ryżu czy płatków z żywych kwiatów wykorzystuje się tuby z wystrzałowym konfetti z różnym wypełnieniem - od sztucznych płatków róż, poprzez kolorowe konfetti w postaci deszczu złotych gwiazd po banknoty imitujące dolary lub euro.


 

Gołębie, motyle i inne szaleństwa

Coraz częściej pojawią się także na naszych ślubach inne niecodzienne atrakcje - gołębie lub motyle wypuszczane przed młodą parą lub setki baloników wypełnionych helem oraz bańki mydlane, wyprodukowane w specjalnej maszynie do baniek dają imponujący efekt. Taki widok zapewne zapiera dech w piersiach!


 

Usadzanie gości

Obyczaj nakazuje, aby to matka panny młodej usadzała gości przy stole. Obecnie odchodzi się od tego zwyczaju, na rzecz wizytówek, winietek dla gości, które stawiamy przy każdym nakryciu. Unikamy w ten sposób zbędnego zamieszania na sali weselnej.

 

Zwyczaje anglosaskie

Najwięcej zwyczajów przywędrowało do nas z krajów anglosaskich. W Anglii Młoda Para, która idzie do ołtarza stąpa po płatkach kwiatów sypanych przez małe dziewczynki, co ma zapewnić im nową wspólną drogę życia wolną od trosk, lekką i pełną radości. A może spotkaliście się, z tym, ze któraś z waszych znajomych miała wszytą w rąbek sukni ślubnej niewielką podkowę? Zwyczaj ten również dotarł do nas z Wysp i ma na celu zapewnienie szczęścia w małżeństwie.

 

Nasze rodzime tradycje przeplatają się ze zwyczajami rodem z amerykańskich filmów. Panna Młoda prowadzona jest do ołtarza przez swojego ojca, przy czym towarzyszy jej orszak druhen. Każda Panna Młoda powinna mieć przy sobie coś niebieskiego, coś nowego, coś pożyczonego, coś starego - te cztery rzeczy według angielskiej tradycji mają zapewnić szczęście w związku.

Ale o tym już w następnym artykule.

***

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl