Obrączki ślubne dla ceniących oryginalność

Obrączki ślubne dla ceniących oryginalność

Obrączki ślubne dla ceniących oryginalność

Ślub i wesele to poważne przedsięwzięcie, które wymaga mnóstwa przygotowań, a nierzadko również odpowiedniego planu. Jednym z ważnych zadań, jakie trzeba wykonać, jest wybór obrączek. W sklepach jubilerskich nie brakuje biżuterii z żółtego lub białego złota, ale nie wszystkim tak popularne rozwiązanie przypadnie do gustu – te osoby powinny poszukać czegoś bardziej oryginalnego


Biżuteria ślubna to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim symbol miłości łączącej małżonków. Wiele osób decyduje się na rozwiązania klasyczne, a więc żółte złoto ozdobione ewentualnie kamieniami szlachetnymi. Tego typu propozycji nie brakuje w sieciowych salonach jubilerskich. Oczywiście obrączki można też grawerować i w ten sposób umieścić na nich dowolne przesłanie, datę ślubu albo imię żony lub męża. Osoby, które poszukują czegoś bardziej wyjątkowego powinny przejrzeć ofertę niewielkich pracowni – można w nich znaleźć znacznie ciekawsze wzory czy techniki wytwarzania biżuterii, a przede wszystkim zamówić obrączki stworzone według własnego pomysłu narzeczonych.

Technika mokume gane

Dawniej wykorzystywana była przez płatnerzy japońskich, m. in. do wytwarzania tradycyjnej broni samurajskiej. Dziś używa się jej również do wykonywania biżuterii, dzięki czemu powstają obrączki z metali o różnych kolorach. Warstwy surowców przenikają się przez całą objętość, dlatego charakterystyczny wzór przypominający słoje drzewa nie znika nawet po wielu latach. Ciekawostką jest fakt, że nie można uzyskać dwóch takich samych obrączek wykonanych tą techniką – za każdym razem wzór jest nieco inny, dzięki czemu osoby decydujące się na taką biżuterię mogą mieć pewność, że są one wyjątkowe i niepowtarzalne.

Niello

Niello to technika zdobienia powierzchni metalowych. Najpierw w obrączce wykonuje się wgłębienia, które następnie wypełniane są specjalną gorąca masą - mieszaniną siarczków różnych metali, mającą ciemną metaliczna barwę, Dzięki temu można uzyskać bardzo precyzyjny rysunek lub napis. Efekt przypomina nieco emalię i robi wrażenie inkrustacji, a nie zdobień nakładanych na powierzchnię metalu. Ta technika znana jest już od czasów starożytnych, a szczególnie dużą popularnością cieszyła się w średniowieczu.

Gdzie szukać nietypowych obrączek

Biżuteria ślubna wykonana techniką mokume gane czy niello to propozycja, jakiej z pewnością nie zaoferują sieciowe salony. Osoby ceniące oryginalność powinny więc poszukać jubilera o odpowiednich umiejętnościach. Jednym z nich jest pan Andrzej Bielak prowadzący pracownię Inne Obrączki, która powstała właśnie z myślą o stworzeniu wyjątkowej biżuterii ślubnej. Na stronie internetowej jubilera przedstawione są przykładowe projekty, jednak narzeczeni mogą niemal dowolnie je modyfikować dostosowując do własnych oczekiwań. Oprócz mokume gane czy techniki niello, Inne Obrączki powstają z wykorzystaniem stali damasceńskiej, tytanu czy tantalu i mogą być ozdobione nie tylko kamieniami szlachetnymi, ale również drewnem czy ciekawym grawerunkiem.

 

Tekst i zdjęcie: Inne Obrączki
www.inneobraczki.pl

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl