Oświadczyny a zaręczyny

Oświadczyny a zaręczyny

Po kilku latach spotykania się, choć czasem zaledwie po paru miesiącach, para zaczyna zastanawiać się nad wspólnym życiem i ... ślubem. Przed wejściem w związek małżeński mężczyzna prosi kobietę o rękę i rozpoczyna się okres narzeczeństwa. Współcześnie oświadczyny i zaręczyny traktowane są jak synonimy, co nie jest zgodne z prawdą. Są to dwie różne rzeczy, które się ze sobą łączą.

Oświadczyny
Oświadczyny to chwila, w której mężczyzna oświadcza się kobiecie, czyli prosi ją o rękę. Zdarzenie to ma wymiar bardzo osobisty dla pary. Oświadczyny bywają stresujące zwłaszcza dla panów, bo to właśnie na ich barkach spoczywa wybranie odpowiedniego miejsca i terminu. Muszą oni również zdecydować, w jaki sposób zadać ważne pytanie swojej ukochanej. Oczywiście sposobów i miejsc na oświadczyny jest nieskończona ilość, a najważniejsze jest ich dostosowanie do marzeń i zainteresowań przyszłych państwa młodych. Jeżeli uwielbiacie wspinaczkę górską, doskonałym miejscem na oświadczyny będzie szczyt Waszej ulubionej góry. Dobrym terminem na oświadczyny będzie rocznica poznania się albo Waszego pierwszego pocałunku. Wystarczy dać ponieść się wyobraźni.

Zaręczyny
Zaręczyny bezpośrednio wiążą się z oświadczynami. Po oświadczynach, czyli po zadaniu pytania: „Czy zostaniesz moją żoną” i uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi mężczyzna zakłada swojej wybrance pierścionek zaręczynowy. Od tej chwili rozpoczyna się okres narzeczeństwa, trwający aż do chwili zawarcia małżeństwa. Zgodnie z tradycją ślub powinien mieć miejsce najpóźniej rok po zaręczynach. W praktyce często młodzi pobierają się na przykład po dwóch albo trzech latach narzeczeństwa.Tradycyjne oświadczyny i zaręczyny
Jeżeli chcecie, aby wszystko działo się zgodnie z tradycją, oświadczyny i zaręczyny powinny odbyć się w obecności świadków. Istnieje kilka możliwości:


  • Oświadczyny i zaręczyny odbywają się w obecności rodziców przyszłej panny młodej. Po uzyskaniu zgody na ślub, kolejnym etapem jest zaaranżowanie spotkania rodziców przyszłych małżonków po to, aby ustalić szczegóły dotyczące ceremonii zaślubin i wesela.
  • Oświadczyny odbywają się w obecności rodziców panny młodej, natomiast zaręczyny mają miejsce w obecności rodziców i rodzin przyszłej pary młodej.
  • Po nieoficjalnych ustaleniach obu rodzin organizuje się oficjalne oświadczyny i zaręczyny w obecności obu rodzin.

 

Oświadczyny i zaręczyny jedynie w obecności rodziców przyszłej panny młodej mogą zostać uznane za niegrzeczne przez rodziców oświadczającego się mężczyzny. I właśnie dlatego najlepsza i najbezpieczniejsza jest trzecia opcja, ponieważ eliminuje niepotrzebne nieporozumienia między rodzinami.


Jeżeli chodzi o samą formę, najczęściej organizuje się skromne przyjęcie w domu bądź restauracji, na które zaprasza się najbliższą rodzinę. Przy powitaniu przyszły pan młody powinien wręczyć matce swojej wybranki kwiaty. Po posiłku mężczyzna powinien dać innym do zrozumienia, że nastąpił najważniejszy moment spotkania, a następnie oświadczyć się swojej ukochanej. Zaraz potem mają miejsce zaręczyny (dawniej zwane zrękowinami lub zmówinami) – mężczyzna zakłada wybrance pierścionek zaręczynowy. Od tej chwili stają się narzeczonymi i wkraczają w ostatni etap poprzedzający ceremonię zaślubin.


Przyjęcie to dokonała okazja do poznania się rodzin, podania przybliżonej daty ślubu i omówienia planów na przyszłość.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl