Podziękowania dla gości

Podziękowania dla gości

Od kilku już lat w dobrym guście jest obdarować swoich gości weselnych jakimś drobnym upominkiem – podziękowaniem za przybycie. Moda, a właściwie dobry zwyczaj przywędrował do Polski z Zachodu. Obdarowywanie gości weselnych drobnymi prezentami to tradycja we Włoszech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych. Pomysł szybko przyjął się w Polsce i dziś coraz rzadziej pada pytanie, czy dawać podziękowania. Zastępuje je pytanie – co dać?

Przy wyborze warto nie tylko zwrócić uwagę na cenę upominków (a te mogą różnić się diametralnie), ale również na charakter wesela, upodobania pary młodej i symbolikę. Prezentujemy i podpowiadamy kilka spośród setek pomysłów na prezenty dla gości.

TVP2 podziękowania dla gości
Zobacz program "Pytanie na śniadanie" TVP2, w którym opowiadamy o ślubie na Santorini i podziękowaniach dla gości.


Migdały w woreczku z organzy

Migdały to najbardziej uniwersalny upominek dla gości. Symbolizują nieustającą miłość. Zwyczaj obdarowywania nimi gości weselnych w podziękowaniu za udział w uroczystości zaślubin wywodzi się ze starożytnej Grecji. Według jednej ze starych legend greckich, trojańska księżniczka Phyllis zmieniła się w migdałowe drzewo z tęsknoty za ukochanym Demophonem.

Woreczek na migdaly czerwonyMigdały Ecru

Utarło się, że pięć migdałów to pięć radosnych życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia i miłości. Do woreczka można dołączyć lub włożyć do środka  karteczkę z podziękowaniem.

Migdały można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Bardzo pomysłowe są na przykład pawie, flamingi lub łabędzie migdałowe. Ręcznie robione z delikatnej organzy i specjalnej formy kształty kryją w sobie 5 migdałów i karteczkę z datą ślubu. Ustawione przy nakryciach stają się też efektowną dekoracją stołu.

Pudełka
Innym pomysłem są wszelkiego rodzaju papierowe pudełeczka, do których można włożyć migdały lub inne słodkości, np. rafaello, cukierki lub żelki. Przy wyborze wkładu warto zwrócić uwagę na to, że latem podczas ciepłych dni niektóre produkty mogą się rozpuścić. Migdały w lukrze, żelki, czy rafaello niezależnie od temperatury będą dobrze się prezentowały, ale już czekoladki, czy m-m’s niekoniecznie.

Zarówno migdały jak i inne słodkości najlepiej opakować najpierw w kawałek przezroczystej folii  i dopiero włożyć do pudełka. Zapobiegnie to przemieszczaniu się słodyczy wewnątrz pudełka i będzie też bardziej higieniczne. Ostatecznie są to produkty, które goście mogą zjeść. Pudełka mogą być w kształcie serc, miniaturowych krzesełek (do których można też włożyć winietki z imieniem i nazwiskiem), motyli, samochodzików, czy kopert.

 

Pudełko autko Pudełko karoca

Motyl migdałowy turkusowy Motyl migdalowy zloty

Standardowe kwadratowe pudełka mogą natomiast być ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi.

Pudełko z motylami Pudełko serce

Są również pudełka, które wyglądają jak miniaturowe kawałki tortu, a ustawione razem tworzą pięknie prezentujący się papierowy tort. Taki, którego kawałek goście mogą zachować na pamiątkę.

Eleganckim prezentem dla gości może być również pudełko na ciasto lub tort weselny. Do środka zmieści się kawałek tortu weselnego lub pysznego ciasta, które uświetni gościom poślubny poranek. Jest to również doskonały pomysł na prezent dla osób, które nie mogły przybyć na wesele.

Pudełko na ciasto kremowe

Można również sprezentować swoim gościom specjalne czekoladki, a nawet duże czekolady z personalizowanym wydrukiem. Na opakowaniu, albo nawet na samej czekoladce zwykle zamieszcza się datę i imiona, albo zdjęcie pary młodej.

Kolejny pomysł to zadrukowane w zabawną parę młodą chusteczki z serii produktów Just Married, bańki mydlane w kształcie torcików, czy małe ramki ze zdjęciem pary młodej.

Chusteczki Just marriedBańki torciki

Magdesy ramkiPodkładki LOVE

Upominki dla gości można również wykonać samodzielnie. Możecie na przykład upiec ciasteczka w kształcie serc lub pierwszych liter Waszych imion. Do ciasteczek można doczepić karteczkę z podziękowaniem. Zawsze też można wręczyć gościom pudełko z kawałkiem ciasta, miniaturkę wódki serwowanej na weselu lub małą butelkę wina. Alkohol jednak niekoniecznie ucieszy młodsze osoby lub abstynentów, więc warto zaopatrzyć się w alternatywę dla tych osób. A do wszystkich upominków warto dołączyć karteczkę z podziękowaniem i datą ślubu.

Gdzie i kiedy daje się podziękowania dla gości?
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie prezentów na stole obok nakrycia lub na talerzyku. Szczególnie dobrze wyglądają upominki, które swoją stylistyką nawiązują do dekoracji stołu i sali weselnej. Drugim rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego momentu podczas wesela, kiedy wniesiecie i rozdacie gościom prezenty.

Co napisać na podziękowaniu?
Zazwyczaj zamieszcza się na takiej kartce oprócz podziękowania, datę i imiona pary młodej. Oto kilka przykładów:


"Dziękujemy za przybycie!
Karolina i Wiktor
20.06.2011"

"Dziękujemy! Thank you!
M&S
31.07.2009"

"Dziękujemy, że byliście z nami tego dnia -
Ania i Marek Sandelewscy
10.06.2012"


Pamiętajcie, że w Polsce nie ma przymusu wręczania gościom weselnym upominków i podziękowań. Goście na pewno się ucieszą i docenią Wasz gest, ale też nikt nie powinien Wam mieć za złe, jeżeli z tego zrezygnujecie. Jeżeli natomiast macie ślub międzynarodowy, jedno z Was pochodzi z innego kraju i spodziewacie się gości z zagranicy, upewnijcie się jakie obyczaje obowiązują w danym kraju.

Macie jakieś ciekawe pomysły na podziękowania dla gości? Napiszcie do nas: kontakt@abcslubu.pl

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl