Rzucanie wiązanką ślubną, welonem i krawatem

Rzucanie wiązanką ślubną, welonem i krawatem

Zabawy na weselu - rzucanie welonem

Jedną z dobrze znanych atrakcji na weselach jest rzucanie przez pannę młodą bukietem ślubnym lub welonem, a przez pana młodego muchą lub krawatem. Zwyczaj rzucania wiązanki ślubnej do gości stanu wolnego zapoczątkowali najprawdopodobniej w XIV wieku Francuzi.

W Polsce tradycyjnie rzucało i często nadal rzuca się welonem, ale w ostatnich latach przyjęło się również rzucanie bukietem ślubnym. Jeżeli panna młoda nie ma welonu lub nie nadaje się on do rzucania, lepiej wykorzystać do tego wiązankę kwiatów. Pan młody rzuca natomiast tym, co ma pod szyją, czyli krawatem, musznikiem lub muchą.

Kiedy i do kogo?

Najczęściej rzucamy tuż po północy i tylko do obecnych na weselu panien oraz kawalerów. Młoda mężatka staje w kręgu wszystkich niezamężnych kobiet bawiących się na weselu. Panny tańczą wokół w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie, panna młoda rzuca wiązankę za siebie. Powinna mieć oczywiście zamknięte oczy. Zgodnie z tradycją, ta z kobiet, która złapie bukiet, pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Niektórzy twierdzą nawet, że według przesądu, nastąpi to w okresie najbliższego roku. Ten sam zwyczaj i te same zasady dotyczą obecnych na weselu kawalerów - pan młody rzuca im swoją muszkę albo krawat.

Na koniec zabawy para, która została przez los i trafny rzut młodej pary, wylosowana powinna zatańczyć wspólnie. Nie oznacza to, że to właśnie oni wkrótce staną się małżeństwem, aczkolwiek nie jest to wykluczone i w historii znane są już takie przypadki.

Chcecie zaskoczyć swoich gości?

Poproście wszystkich kawalerów o ustawienie się w kole. Zamiast rzucać pan młody z zawiązanymi oczami podaje jednemu z kawalerów swoją muszkę. Mucha jest podawana kolejnym panom tyle razy, ile wynosi suma wieku państwa młodych. Ten, na którego wypada ostatnia liczba wygrywa.

Dla pań można przygotować cel, do którego będą rzucać wiankiem panny młodej lub też tor do rzucania nim w dal. Wygrywa oczywiście ta z pań, której rzut jest najcelniejszy lub ma największy zasięg.

Innym pomysłem na wybranie tych, którzy pierwsi staną na ślubnym kobiercu jest przygotowanie tylu karteczek ilu na weselu bawi się kawalerów i panien. Karteczki z imionami wkładane są do balonów. Wśród nich znajdują się też kartki z napisem Panna Młoda i Pan Młody. O północy balony zawiesza się na środku sali. Zadaniem panien i kawalerów jest odnalezienie dwóch oznaczonych karteczek. To one umożliwiają zdobycie welonu i muszki.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że wiązankę i krawat należy zwrócić parze młodej po złapaniu, wygraniu lub znalezieniu ich.

Zabawy na weselu - rzucanie krawatem i musznikiem

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl