Ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny w plenerze

JAK JEST FAKTYCZNIE ZE ŚLUBAMI CYWILNYMI W PLENERZE?
Dzięki działaniom Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych być może już niedługo marzenia o ślubach w plenerze nie będą tak trudne do spełnienia.
Być może już w niedługim czasie pary młode będą mieć możliwość organizacji ślubu cywilnego poza USC. Dziś teoretycznie taka możliwość istnieje. Ale niestety – teoretycznie. Ustawa nie reguluje jednoznacznie możliwości wyjścia poza USC. Jest wzmianka o tym, że urzędnik ma prawo „w uzasadnionych przyczynach” udzielić ślubu w innym miejscu niż urząd. Należy tylko zgłosić się z taką prośbą do kierownika USC.

I wszystko niestety teoretycznie i bez obietnic. Bo w praktyce sprawa wygląda zgoła inaczej. Bardzo często pary młode nie mają pewności, czy uda im się przekonać urzędnika do udzielenia im ślubu w plenerze. I wcale nie chodzi tu o ludzką złośliwość, ale bardzo często o brak możliwości. Ślub cywilny trwa 15 minut, w większości urzędów, szczególnie w dużych miastach, liczba udzielanych ślubów w ciągu dnia jest bardzo wysoka. Czasami po prostu fizycznie nie ma możliwości wysłania urzędnika poza USC. I stąd nasza, konsultantów ślubnych inicjatywa, by to zmienić. Jeśli powstałaby taka ustawa regulująca udzielania ślubów cywilnych w plenerze, to młodzi nie musieliby liczyć na szczęście w otrzymaniu zgody. To para decydowałaby czy chce ślub w USC, czy w plenerze. W tym drugim przypadku musiałaby liczyć się z dodatkowymi opłatami.

 

W plenerze
Foto: Emma Hughes Photography


W styczniu 2011 roku PSKŚ rozpoczęło wielką kampanie na rzecz usprawnienia procedur niezbędnych do uchwalenia ustawy dopuszczającej organizację ślubów cywilnych w plenerze. W czerwcu ponad 50 stron podpisów osób popierających petycje trafiło do MSWiA. Pozostaje teraz kwestia rozpatrzenia tej ustawy w sejmie i wejście jej w życie. Na to liczą przede wszystkim młode pary, które chcą mieć możliwość wyboru miejsca na ceremonie zaślubin.Tak wyglądają kwestie ślubów cywilnych w plenerze na dzień dzisiejszy. A jak jest to w przypadku kilku wybranych Państw?


Na Słowacji istnieje rejonizacja urzędów, zatem zarówno w przypadku chęci pobrania się w innym urzędzie jak i ślubu cywilnego należy uzyskać zgodę. Sytuacja jest więc bardzo podobna jak w Polsce.

We Włoszech do niedawna były problemy ze ślubami cywilnymi poza urzędami i ratuszami. Dziś sytuacja jest diametralnie różna. Miasta zabiegają o pary młode kusząc je propozycjami ślubów cywilnych w wyjątkowych, historycznych, w tym średniowiecznych zamkach, pięknych renesansowych willach, pałacach czy posiadłościach z widokiem na morze. Miasta mają zakupione lub podpisane umowy z właścicielami takich niezwykłych miejsc. Istnieje możliwość wzbogacenia ceremonii poprzez dodanie swojej przemowy, dodanie wierszy czy pieśni.W plenerze
Foto: italianlakeswedding.com

 

W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość wybrania miejsca poza USC. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami za wyprowadzenie urzędnika i wynajem miejsca zaślubin.

Ślub w plenerze w Szwecji można zawrzeć w tamtejszym odpowiedniku USC lub w dowolnym miejscu, należy tylko poinformować o tym urzędnika. Sam tekst przysięgi jest piękniejszy i bardziej romantyczny. Do wyboru są dwie wersje – skrócona i dłuższa. Najpierw następuje deklaracja – Czy bierzesz … za żonę? Czy bierzesz za męża, a potem oficjalne ogłoszenie przez urzędnika, że para jest mężem i żoną. W wersji dłuższej po tej części następuje krótka przemowa o o wzajemnym szacunku i miłości i życzenia dotyczące trwałości związku. Dodatkowo para ma możliwość dodać od siebie teksty, np. wierszy, pieśni, piosenek. W tym przypadku płacisz tylko za wynagrodzenie dla urzędnika.

 

W plenerze
Foto: via My-WeddingDream.com


W Quebeq w Kanadzie istnieje możliwość wyboru dowolnego miejsca zaślubin pod warunkiem, że miejsce to jest zgodne z uroczystym charakterem. Co jest ciekawe, jeśli Para Młoda chce, aby ślubu udzielał mu ktoś dla nich wyjątkowy, bliski prawo udziela mu takiej możliwości. Wystarczy, by na około 4miesiące przed ślubem osoba zgłoszona jako przyszły celebrant wypełniła specjalne pismo i wysłała je do odpowiednich organów w Ministerstwie Prawa?. Taka osoba dostaje oficjalne pismo potwierdzające możliwość przeprowadzenia ceremonii a także instrukcje dotyczące pełnionej funkcji.


Miejmy nadzieję, że już niebawem i w Polsce będziemy mogli bez stresu organizować śluby cywilne na plaży, na dziedzińcu pałacu czy we własnym ogrodzie.Maria Zając
Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych

PSKŚ

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl