Tradycyjne wesele kontra przyjęcie – 2 sposoby na gustowną uroczystość!

Tradycyjne wesele kontra przyjęcie – 2 sposoby na gustowną uroczystość!

Tradycyjne wesele kontra przyjęcie – 2 sposoby na gustowną uroczystość!

 

Eleganckie, klasyczne wesele to marzenie wielu młodych par. Coraz częściej też przyszli nowożeńcy decydują się na skromne przyjęcie weselne zamiast hucznej imprezy. Jeśli zastanawiacie się właśnie nad wyborem jednej z tych opcji, mamy dla Was kilka rad, które warto wziąć pod uwagę w trakcie organizowania uroczystości!


 

Marzycie o weselu w eleganckim stylu? Chcielibyście, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, aby aranżacja stanowiła konsekwentną całość, dekoracje cudownie zdobiły wnętrze, stoły i zachwycały gości? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco – dobrze trafiliście! Znajdziecie tu pomysły, które być może okażą się pomocne i ułatwią wybór stylistyki wesela, ozdób czy niebanalnych upominków dla gości.

Klasyczne wesele

 

Wesele w stylu klasycznym to rozwiązanie dla osób mocno związanych z rodzimą kulturą i obrządkami, które chciałyby, aby uroczystość, choć nowoczesna, nawiązywała do tego, co od wieków było charakterystyczne dla polskich wesel. Chcąc zorganizować wesele w stylu klasycznym, nie wolno zapomnieć o kilku bardzo istotnych elementach uroczystości – w dawnych czasach nowożeńcy po powrocie z kościoła witani byli chlebem i solą. Powinni pocałować bochenek i podzielić się nim z rodziną, następnie napić się alkoholu z dwóch kieliszków i rzucić szkło za siebie - rozbite zwiastowało szczęście. Aby nie kusić losu i nie sprowadzać na małżeństwo nieszczęścia, Pan Młody musiał przenieść Panią Młodą przez próg domu weselnego.

 

Polskie wesela najczęściej były huczne, organizowane nawet na 100 par w domach weselnych, na rozmaitych salach, w dworkach, zamkach, restauracjach lub zajazdach. Po obfitym obiedzie złożonym z kilku dań i pierwszym tańcu nowożeńców, goście mogli rozpocząć zabawę. Oczywiście na stołach królowała kuchnia polska i regionalna – dziś, choć również warto postawić na te same dania, mogą zostać one urozmaicone, unowocześnione, podawane w sposób inny niż zwykle. Północ na ogół wyznacza czas na słodki poczęstunek, następnie miejsce mają oczepiny – Panna Młoda rzuca welon w kierunku zebranych wokół panien, jej mąż natomiast muchą w kawalerów. Ciepłe posiłki serwowane są co kilka godzin, aż do samego końca zabawy. Tych kilka elementów współcześnie wciąż obecnych jest na polskich weselach i warto o nich pamiętać.

 

Skromnie, lecz elegancko

 

Nie każda z Par Młodych ma ochotę lub możliwości, by organizować wielką uroczystość. Niektórym marzy się skromne i kameralne, za to bardzo eleganckie przyjęcie, w trakcie którego goście będą mogli bawić się równie dobrze, co na tradycyjnym weselu. W zależności od zamysłu nowożeńców, może mieć ono formę eleganckiego obiadu, może odbyć się w otoczeniu natury, gdzie na bliskich czekać będą dodatkowe atrakcje, jak rejs łódką lub zabawy na świeżym powietrzu, może to być również impreza w stylu bufetowym, z muzyką, tańcami i wszystkim tym, co kochamy w uroczystościach weselnych. Oczywiście nowożeńcy mogą zdecydować się na wiele różnych rozwiązań – wszystko zależy od tego, jaka wizja idealnego wesela narodziła się w ich głowach.

 

 

W większości niewielkie wesela różnią się od tych większych wyłącznie liczbą gości, cała reszta odbywa się tak samo. Para również wybiera menu, zatrudnia fotografa, orkiestrę bądź zespół muzyczny i dba o dobrą zabawę gości. Olbrzymi plus postawienia na małą liczbę gości to możliwość usadzenia wszystkich przybyłych wokół tego samego stołu – dzięki temu każdy może odbyć swobodną rozmowę ze wszystkimi współbiesiadnikami, co bywa utrudnione na większych weselach. Zaproszenie około 20-30 osób umożliwia też zachowanie indywidualnego charakteru uroczystości i oczywiście wiąże się z oszczędnością funduszy.

 

Eleganckie zaproszenia i dodatki

 

W obu przypadkach doskonałym dopełnieniem i tłem - zarówno dla tradycyjnego wesela, jak i dla gustownego przyjęcia – będą dopasowane zaproszenia i dodatki ślubne. Aby dodatkowo zaakcentować szykowny charakter uroczystości, można postarać się o zaproszenia, drukowane winietki, zawieszki na alkohol oraz inne akcesoria utrzymane w eleganckim stylu. W poszukiwaniu ciekawych propozycji, warto zajrzeć do sklepu online z zaproszeniami i dodatkami ślubnymi Studia Brzoza. Przyszli Państwo Młodzi znajdą tam wykonywane na zamówienie kartki dla gości np. przewiązane ozdobną wstążką lub w kształcie niewielkich kopert dostępne w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Wystrój sali weselnej można wzbogacić o stylowe i niebanalne winietki na stół, nalepki i zawieszki na alkohole. Doskonałą rozrywką i pamiątką dla nowożeńców są także klasyczne Księgi Gości, w których każdy z przybyłych może złożyć nowożeńcom serdeczne życzenia, podziękować za wspaniałą zabawę i dodać kilka słów od siebie. Goście natomiast z pewnością ucieszą zapakowane w ozdobne pudełka kawałki weselnych słodkości, które wręcza się jako wyraz wdzięczności za przybycie i wspólną szampańską zabawę.

 

 

Możliwości jest wiele, a klasyczne wesele w polskim stylu lub kameralne przyjęcie po zaślubinach wcale nie muszą być nudne. Warto zadbać o wyjątkową oprawę tej uroczystości, by razem z rodziną i przyjaciółmi jeszcze po latach wspominać z łezką w oku i uśmiechem na ustach wydarzenia z dnia ślubu młodej pary!

 

Tekst i zdjecia: Studio Brzoza
studiobrzoza.pl

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl