Witanie chlebem i solą

Witanie chlebem i solą

Zwyczaje i obrzędy weselne - witanie chlebem i sola

Jednym z polskich obyczajów jest przywitanie pary młodej chlebem i solą przed wejściem na salę weselną (lub do innego obiektu, w którym odbędzie się wesele).

Zwyczaj witania nowożeńców chlebem i solą ma wieloletnią tradycję. Już w XVI wieku rodzice witali państwa młodych po powrocie z kościoła. Najczęściej matka panny młodej stała w progu domu z chlebem i solą, składała młodym życzenia, zawsze kończąc je słowami „aby wam nigdy nie zabrakło chleba”. Następnie zaproszeni goście siadali do stołu, a nowożeńcy zjadali po kawałku chleba z solą. Zgodnie z tradycją ten, kto pierwszy zjadł kromkę, miał rządzić domem. Od dawna chleb i sól były obecne w polskiej tradycji nie tylko jako obyczaj weselny. Znajdowały się w każdym domu, a każdy gość był nimi częstowany, co obrazowało gościnność i przyjazne nastawienie gospodarzy oraz szacunek, który okazywali przybyszom.

Witanie nowożeńców chlebem i solą znajduje swoje uzasadnienie w symbolice tych pokarmów.

Chleb
Chleb jest utożsamiany z mądrością, gościnnością i płodnością. Odgrywa również ważną rolę w wielu religiach, przykładowo w kulturze chrześcijańskiej symbolizuje ciało Chrystusa. Chleb zawsze był pokarmem spożywanym w ważnych okolicznościach, podczas uroczystości zaślubin bądź składania przysięgi. Początkowo nie był towarem dostępnym dla wszystkich, jednak z czasem upowszechnił się.

Sól
Jeżeli chodzi o sól, w wielu kulturach wierzono, że ma ona moc odstraszania zła, dlatego między innymi posypywano nią ofiary składane bogom. Zależnie od kultury sól pojawiała się również podczas obrzędów weselnych lub była kategorycznie zabroniona (na przykład w Indiach twierdzono, że jest środkiem podniecającym). W kulturze chrześcijańskiej sól jest utożsamiana między innymi z honorem, szacunkiem i błogosławieństwem.

Zwyczaj witania pary młodej chlebem i solą na trwałe zagościł w polskiej kulturze i do tej pory jest praktykowany, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z symboliki pokarmów. Rodzice nowożeńców witają ich solą oraz chlebem pieczonym specjalnie na tą okazję, niejednokrotnie pięknie zdobionym różnymi motywami i wzorami.

Czasem panna młoda jest pytana o to, co wybiera: „Co wybierasz? Chleb, sól czy pana młodego?”. Odpowiedzi są dwie: „Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Następnie państwo młodzi odrywają po kawałku chleba, mieszają go z odrobiną soli i jedzą. Potem biorą kieliszki (jako pierwsza wyboru dokonuje panna młoda) i wypijają ich zawartość – wodę lub alkohol. Według przesądów osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie rządziła w domu. Oczywiście kieliszki niekoniecznie muszą być napełnione różnymi napojami. Często młodzi wcześniej ustalają z obsługą sali, co ma się w nich znaleźć, może być to tylko woda, może być szampan, wódka, albo wino. Następnie nowożeńcy rzucają kieliszki przez prawe ramię, a ich rozbicie oznacza szczęście.

Zwyczaje i obrzędy weselne - witanie chlebem i sola

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl