Zaręczyny - o co tyle krzyku

Zaręczyny - o co tyle krzyku

Zaręczyny to jeden z ostatnich stopni wtajemniczenia przed zawarciem małżeństwa. Wieńczą one dziewczęce wyobrażenia na temat wielkiej miłości. Bynajmniej nie dlatego, że to ostatni moment na romantyczne uniesienia, bo będzie ich z pewnością wiele. Ale dlatego, że jest to bardzo ważna deklaracja, decyzja łącząca dwoje kochających się ludzi na życie w bardzo banalnej i prozaicznej rzeczywistości. Może dlatego właśnie warto się postarać, ażeby zaręczynowy pierścionek przypominał ten miły moment, w którym oddacie się w swoje ręce.

Dla panów to wyzwanie, gdyż panie oczekują czegoś niebywale zaskakującego i oryginalnego. Dla pań udręka, bo ciągle zastanawiają się: kiedy on wreszcie się oświadczy. Choć sposobów na zaręczyny jest wiele, nie każdy wie skąd się wzięły i czemu tak naprawdę służą poza kupieniem pierścionka z wymarzonym oczkiem.


zareczyny

 

Pierścionek swoje pochodzenie zawdzięcza starożytnym Egipcjanom, którzy jako pierwsi zaczęli nosić go na serdecznym palcu lewej ręki. Hebrajczycy natomiast nosili pierścionki na palcu wskazującym prawej ręki. Obecnie we Francji modne jest noszenie obrączek na kciuku. Wracając jednak do tematu, to starożytni Grecy rozpowszechnili modę na pierścionki zaręczynowe. Jednolita i okrągła forma symbolizować miała idealne połączenie się dwóch osób. Był to znak obietnicy, szacunku, zaangażowania, wzajemnego wsparcia. I tak zostało do dziś ale mało kto o tym pamięta.

W tradycji europejskiej pierścionek zaręczynowy powinien być podarowany kobiecie przez mężczyznę podczas chwalebnego momentu jakim są zaręczyny. Ten uroczy obyczaj zanika w niektórych krajach i często obrączka pełni jednocześnie rolę pierścionka zaręczynowego. 2 w 1. Obrączki natomiast para młoda wymienia podczas ceremonii zaślubin w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego. (Zgodnie z tą sama tradycją to pan młody powinien przechowywać obrączki do dnia ślubu.)

Niezależnie od tego na którym palcu zdecydujemy się nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę, niezależnie też od formy i wymyślności samego pierścionka zaręczynowego, zdawać by się mogło, że obrączki są dużo mniej skomplikowane: dwie, okrągłe, ze złota. Nic bardziej mylnego. Złotnicy prześcigają się w kolekcjach i co sezon zmieniają szerokości, krągłości, kanciastości, łączenie złota i innych metali, wtapianie śrubeczek, brylantów, kamieni, anty-odparzeniowe powierzchnie, soczewkowe wnętrza ułatwiające wkładanie i zdejmowanie obrączek itp., itd. Do projektowania włączają się też często artyści niekoniecznie z branży jubilerskiej.

W roku 1924, po raz pierwszy w historii marki Cartier, pojawia się pierścień o jednolitym kształcie. Wykonany on jest z trzech splecionych ze sobą obrączek wykonanych z platyny, różowego oraz żółtego złota.
Ten pierścień powstał w roku 1925 dzięki wyobraźni wielkiego francuskiego poety, Jeana Cocteau.cartier

Pierścień/obrączka stał się obiektem kultowym, symbolem zarówno prostoty jak i zabawy, działa jak magnes na mężczyzn i kobiety w takim samym stopniu.

O ile pierścionek zaręczynowy można nabyć z ułańską fantazją do obrączek potrzeba więcej finezji. Będziemy je nosili cały czas i to (życzymy z całego serca) wiele lat, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór! Pamiętajmy tez, że jubilerzy często obniżają ceny, przed wprowadzeniem nowej kolekcji, z czego na pewno warto skorzystać, jeżeli nie zamierzamy wydać na obrączki fortuny.

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl