Zdjęcia i fotoreportaż

Zdjęcia i fotoreportaż

Dobry fotograf to bardzo ważna rzecz i nie powinno się tego bagatelizować. Nie warto kierować się tylko ceną usługi, bo od jego umiejętności, sprzętu, doświadczenia i profesjonalizmu zależeć będzie jakość i rodzaj zdjęć. Ważne żebyście omówili z nim/nią wszystkie szczegóły i Wasze oczekiwania odpowiednio wcześnie, bo tuż przed ślubem możecie nie mieć na to czasu.

Co jest istotne? O czym pamiętać?
1. Portfolio fotografa
Nawet jeżeli jest to ktoś rekomendowany przez koleżankę, czy stryjka, sprawdźcie portfolio fotografa. Może się okazać, że to co podoba się innym, niekoniecznie podoba się Wam, coś co ktoś uważa za piękne, może wydać Wam się kiczowate. Poza tym, dzięki temu ocenicie, czy fotograf podchodzi sztampowo do zdjęć, czy każdą parę traktuje indywidualnie. Zobaczcie, czy potrafi wydobyć z osób fotografowanych, to co najlepsze i co wyjątkowe.

2. Poznajcie się
Opowiedzcie fotografowi coś o sobie, pokażcie mu zdjęcia, które lubicie. Powiedzcie mu na czym Wam najbardziej zależy, na jakich ujęciach ma się skupić – czy lubicie szczegóły, błysk kolczyka i opadający lok na szyję, albo sposób w jaki trzymacie się za dłonie, czy chcecie mieć dużo zdjęć w szerokim kontekście, z ciociami, wujkami. Powiedzcie mu, czy wolicie, czy nie, pozowane zdjęcia, czy chcecie być szczegółowo sfotografowani w samochodzie, podczas pierwszego tańca. Może nie lubicie zdjęć, kiedy się całujecie? Może któreś z Was nie lubi swojego lewego profilu? Powiedzcie o tym fotografowi. Warto uprzedzić go/ją o nawet dość banalnych z pozoru drobiazgach.


3. Pokażcie swoich najbliższych
Ważne, żeby fotograf wiedział przed ślubem, jak wyglądają Wasi najbliżsi: rodzice, chrzestni, babcie i dziadkowie, przyjaciele etc. Powiedzcie mu na kim szczególnie Wam zależy i komu ma nie żałować zdjęć.

4. Omówcie scenariusz imprezy
Fotograf powinien wiedzieć, w jakim kościele odbywa się ślub (jakie jest tam oświetlenie) i w jakim miejscu będzie wesele. Powinien też wiedzieć jaki planujecie scenariusz imprezy, bo od tego wszystkiego zależy, jakie zabierze obiektywy, filtry, lampy etc. Poza tym zawsze musi wiedzieć, czego się spodziewać i na co być przygotowanym, np. jedziecie bryczką przez 15 min i powinien jechać przed Wami (lub z Wami), pan młody wniesie pannę młodą na rękach przez próg, ale od strony ogrodu.

Powiedzcie mu/jej też o wszystkich niespodziankach, jakie szykujecie dla gości lub goście szykują dla Was.

Warto też sfotografować nie tylko sam ślub i wesele. Chwila zakładania sukni ślubnej przez pannę młodą, wkładanie przez mamę pieniążka do buta, albo poprawianie makijażu są wyjątkowo wdzięcznymi scenami. Podobnie pan młody może zostać sfotografowany jak zakłada garnitur, albo przypina butonierkę.


Ale to nie wszystko. Rzadko kto o tym myśli, ale przecież można również sfotografować rodziców podczas przygotowań, mamę która zestresowana przytula się do taty, wzruszoną babcię na tarasie, albo młodszego brata, który obgryza paznokcie lub bawi się obrączkami siedząc na schodach. To są rzeczy, których sami nie dostrzeżecie podczas przygotowań, ale potem będziecie wzruszeni oglądając je na zdjęciach.

Zdjęcia:
by BW Photography
by sluby-lodz.pl

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl