Zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie

Zadanie specjalne dla młodych żon. Panów z reguły ono nie obowiązuje, chyba że podejmą decyzję o zmianie nazwiska. Mowa o FORMALNOŚCIACH...

Kiedy już opadną emocje ślubno-weselne, należy powiadomić cały świat administracyjny o naszym szczęściu. Zmiana stanu cywilnego, nazwiska, adresu zamieszkania a także wszystkiego tego, co nie jest już takie jak przed ślubem należy zgłosić i zarejestrować w odpowiednim urzędzie.
Jest to Nasze prawo i obowiązek obywatelski uregulowany odpowiednią ustawą i przepisami, którego nie wolno bagatelizować, zwłaszcza gdy młoda żona prowadzi działalność gospodarczą.

Pamiętajmy jednak, że zmiana nazwiska nie następuje z chwilą dokonania zmiany w dowodzie osobistym lecz z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, dlatego nowym nazwiskiem należy posługiwać się już od dnia ślubu.

Jak zabrać się do zmiany nazwiska? Gdzie i dokąd pójść?

 1. Udać się do fotografa i zrobić odpowiednie zdjęcie.
 2. Udać się do punktu ksero i zafundować sobie kilka kopii Aktu małżeństwa.
 3. Wymienić dowód osobisty – oprócz zdjęć należy załączyć wymagane dokumenty.
 4. Wymienić prawo jazdy – oprócz zdjęcia należy załączyć wymagane dokumenty.
 5. Wymienić paszport – oprócz zdjęć należy załączyć wymagane dokumenty.
 6. Powiadomić pracodawcę o zmianie stanu cywilnego oraz danych osobowych, w jego zaś gestii leży zawiadomienie o tym ZUS.
 7. W razie prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy samemu poinformować ZUS, ażeby składki zasilały konto odpowiedniej osoby.
 8. Poinformować bank/banki i dokonać wymaganych przez daną placówkę formalności: dane znajdujące się w bazie BIK mogą być aktualizowane tylko i wyłącznie przez podmioty, które te dane przekazały do bazy BIK.
 9. Dokonać zmian w ubezpieczeniach, polisach, itp.
 10. Wprowadzić zmiany, najczęściej aneksami we wszelkich umowach.
 11. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą aktualizują swoje dane składając w urzędzie skarbowym NIP-1, a spółki NIP-2, wcześniej powiadamiając o tym Urząd Statystyczny.
 12. Wprowadzić zmiany w portalach społecznościowych, w stopce e-mail
 13. Poinformować wszystkich mniej lub bardziej zainteresowanych: rodzinę, współpracowników, jakby to powiedział Kubuś Puchatek: wszystkich krewnych i znajomych Królika.
 14. itd....

A najlepiej skorzystajcie z naszego Pakietu Młodej Żony, który nie tylko poprowadzi Was krok po kroku po wszystkich zmianach, ale też oferuje Wam niektóre dokumenty niezbędne do zmiany nazwiska.

Pakiet Młodej Żony

Powiązane artykuły

Portal ślubny abcslubu.pl